Swiatloczula.eu

wtorek, 27 października 2009

Preimer - wspaniały kościół warowny

Jednym z wielu miejsc, które koniecznie należy zobaczyć jest również wioska Preimer, a dokładniej, znajdujący się tu wspaniały kościół warowny.
Wioska ta, podobnie jak Rasnow wchodziła w skład ziem nadanych Krzyżakom przez króla Andrzeja II, a po ich wydaleniu, przekazana zdecydowanie spokojniejszym Cystersom z Carty.

Dzisiaj robi ona wrażenie trochę wymarłej. Zabudowę ma przedziwną, z jednej strony opuszczone, solidne niemieckie domy, a z drugiej typowe dla epoki Ceasescu - smutne blokowiska. Za to w samym jej sercu znajduje się znakomicie zachowany, wręcz podręcznikowy przykład budowli warownej.

Kościół wybudowali Krzyżacy już w 1218 roku, a więc w trzy lata po zasiedleniu wioski i znowu, podobnie jak w Rasnovie, złamali warunki umowy. Pozwolenie mieli tylko na zamki drewniane, a budowali murowane. Kiedy na dodatek wprowadzili własną administrację podatkową, stało się jasne, że chcą zbudować własne, niezależne i silne państwo. Nic więc dziwnego, że król postanowił ich wydalić.

Nie wiadomo dokładnie kiedy kościół przejęli okoliczni mieszkańcy. Szybko zmienili jego wygląd i funkcję. Otoczyli go solidnymi, 3-metrowej grubości murami, a po kolejnych napadach wroga, pogrubili je aż do 4,5 m i podwyższyli do 14. W murach tych wybudowano 270 izb, w których można było mieszkać w razie napadu wroga. Jeszcze później, od strony głównego wejścia, dobudowano również otoczony murem dodatkowy dziedziniec, ze szkołą i pomieszczeniami gospodarczymi. To wszystko jeszcze otoczyli fosą.

Budowla ta robi naprawdę ogromne wrażenie. Wcześniej widziałam takie tylko w książkach. Co odważniejsi z naszej wycieczki zapuścili się w te tajemnicze pomieszczenia - okazało się, że wokół całej budowli ciągną się jeszcze wewnętrzne korytarze. Na jednego z tych odważnych musieliśmy potem dość długo czekać. Gdy zaczęliśmy się dość poważnie niepokoić, wyłonił się... Okazało się, że szukał toalety. Znalazł ją.

Jestem naprawdę pod wrażeniem znakomitego przygotowania tych obiektów do zwiedzania.
Wszędzie jest czysto, zapewnione jest cywilizowane zaplecze sanitarne, same budowle są pięknie odrestaurowane a wszystko otacza bardzo zadbana zieleń.
Zresztą zobaczcie sami, zapraszam :)c.d.n.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

 

Designed by Światłoczuła & LEW21. Powered by Blogger