Swiatloczula.eu

wtorek, 3 listopada 2009

Sinaia - kraina jak z baśni

Dzisiaj chciałabym zaprosić Was do prawdziwej bajki - kompleksu Peleş w Sinai.
Sianaia jest prześlicznym górskim miasteczkiem, położonym na wys 800-1000 m n.p.m. Dzięki niezwykle malowniczemu położeniu zyskała przydomek Perły Karpat.

Swój początek i nazwę zawdzięcza klasztorowi wzniesionemu w XVII w. Do dziś stoi tam monastyr Sinaia postawiony przez Michała Cantacuzino, który przez pewien czas przebywał w Jerozolimie i zwiedził klasztor św. Katarzyny na Synaju. Po powrocie do kraju, pełen religijnego zapału postanowił założyć monastyr, nazwał go od półwyspu i góry klasztorem Sinaia.

Jednak swą prawdziwą sławę Sinaia zawdzęcza kompleksowi zamkowemu Peles, wzniesionemu pod koniec XIX w. przez Karola I Hohenzollerna. Założenie zaprojektowane i wykonane przez rzesze najsłynniejszych wiedeńskich architektów i najlepszych rzemieślników z różnych krajów robi wrażenie całkiem baśniowej krainy. Dodatkowego uroku dodaje mu przepiękne położenie na stokach lesistych wzgórz.
Składa się z kilku budynków, ale tylko dwa są udostępnione do zwiedzania, są to pałace Peleş i Pelişor. w pozostałych budynkach urządzono hotele i restauracje.
Pałac Peleş był letnią rezydencją króla i jego małżonki Elżbiety, natomiast zbudowany kilka lat później skromniejszy pałac Pelişor był siedzibą pary książęcej Ferdynanda i Marii.
Oba naprawdę pięknie się prezentują na tle wysokich gór Bucegi.
Zresztą zobaczcie sami.Jeśli chodzi o pałacowe wnętrza, to urządzone są z ogromnym przepychem, wg mnie, zbyt ogromnym, na dodatek chyba we wszystkich możliwych stylach. Niestety, jak zwykle za robienie zdjęć, były słone opłaty, a na dodatek była taka masa ludzi, że i tak byłoby to niezwykle trudne. Dodatkowym utrudnieniem jest również konieczność zwiedzania w dość dużej grupie pod czujnym okiem przewodnika. Nie sposób było się ociągać czy ciut zagubić, bo cała wycieczka nerwowo poganiała niesfornych turystów. Nie lubię takiego zwiedzania na gwizdek, ale czasem inaczej się nie da ;)

c.d.n.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

 

Designed by Światłoczuła & LEW21. Powered by Blogger